ŞİİR TADINDA PİRAYE TAŞ PLAK MEYHANESİ

Bu hafta, sizleri duvarlarını Nazım Hikmet'ten, Cemal Süreyya'ya, Atilla İlhan'dan, Tezer Özlü'ye, Kemal Sunal'dan, Tarık Akan'a siyah - beyaz portrelerle süsleyen, belkide tarihe tanıklık etmiş bir daktilonun mekana bu derece anlam katabildiği ve fonda gramofondan çalan musikinin eksik olmadığı, samimi bir yere götürüyoruz. İşte adına şiirler yazdıran Piraye'nin hikayesi;

Piraye Taş Plak Meyhanesi Kadıköy

Buranın hikayesi 2011 yılında Ege sıcaklığında bir meyhane kültürünü İstanbul'da yaşatmak isteyen, Talat Bey, eşi ve iki baldızının hayalleriyle başlıyor. Mekan adını Nazım Hikmet'in adına şiirler yazdığı ikinci eşi Piraye'den alıyor. Kadıköy'den Bahariye Yokuşu'na doğru çıkarken (meydandaki boğadan yukarı doğru) solunuzda Yapı Kredi Bankasını görüp, sokaktan döndüğünüzde karşınızda bulacağınız mekana bizde bir doğum günü için rezervasyon yaptırmıştık. Grupça kalabalık olduğumuz için telaş etmemize rağmen, Piraye çalışanlarıyla bizi tüm sıcaklığıyla kucakladı. Gelen herkes masadan memnun kalktı diyebiliriz. 

Piraye Taş Plak Meyhanesi Kadıköy
Deneyimlerimizi de yansıttığımıza göre, Piraye'nin artık lezzetli mezelerine gelebiliriz, ne demiştik burası Ege Kültürünü yansıtmak isteyen bir meyhane, zaten işletmecileri de İzmirli! Tabii ki közlenmiş patlıcan mezesi Papagannis olmasa olmazlarından, Girit Ezmesi, Pastırmalı Humus, Kaya Koruğu, Biber Borani, Kabak Tarama bu mezelerden sadece birkaçı. Mezeler Talat Bey'in baldızı, Sevgi Hanım tarafından yapılıyor, yapılırken içine sevgide katılıyor tabii. Eğer karnınız aç olarak geldiyseniz de çok güzel ana yemek önerilerimiz var, sebze yatağında üzerinden dumanları çıkarak servis edilen kiremitte Midilli Köftesi, kiremitte Yaprak Ciğer ve Girit Kavurması bundan sonra favori yiyecekleriniz arasında olabilir. 

Piraye Taş Plak Meyhanesi Kadıköy
Taş plaklardan gelen tınıların eksik olmadığı, sohbetin de koyuluğuna doyum olmadığı güzel bir gün veya akşam geçirmek istiyorsanız, yazları bahçesinde o güzel ağaçların altında keyif yapabileceğiniz Piraye'ye rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Hafta içi daha sakin olmakla beraber, hafta sonu yer bulamayabilirsiniz. Ayrıca Piraye'nin her zaman güncel fiyatlarını bulundurduğu bir adreste var, buraya tıklayarak, menüyü inceleyebilir, güncel fiyatlarını da öğrenebilirsiniz. 
Adres: Osmanağa Mahallesi, Serasker Caddesi, Rızapaşa Çıkmazı Sokak, Numara: 8 / Kadıköy
Tel: 0216 330 5752


0 yorum:

Yorum Gönder