SANAL MANZARALAR SERGİSİ

Bugün sizleri, Ali Alışır’ın modern insanın gerçek ve sanallık arasında sıkışmasını anlatan, ilginç bir şekilde ağaç üzerinden kurgulanmış olan sergisine götürüyoruz. İşte Sanal Manzaralar; 

Ali Alışır Sanal Manzaralar
Ali Alışır 1996’da yılında Yeditepe Üniversite’sinde Grafik eğitimine başladı, grafik eğitimini bitirdikten sonra yüksek lisansını birincilikle Floransa Accademia Italiana'da Fotoğraf üzerine tamamladı. Sanatçı 2009 yılından itibaren sanal kavramına odaklandı ve yapıtlarının temel merkezini bu kavram oluşturmaya başladı. Bugünse karşımıza Sanal Manzara’lar adlı bir sergiyle çıkıyor. Ali Alışır, bu sergide insanların gerçek ve sanal arasında sıkışıp kalmalarını, giderek doğadan uzaklaşmalarını ve bunun yerine kendilerine ait sanal dünyalar inşa etmelerini ele alıyor ve bunu bir ağaç imgesinden yola çıkarak ürettiği yapıtlarında vurguluyor.

Ali Alışır Sanal Manzaralar
Sanatçının “ağaç” imgesinden yola çıkmasının nedeni, ağacın binlerce yıldır birçok kültür ve öğretide oldukça farklı anlamlara sahip olan, pek çok mitolojik efsaneye konu olmasından kaynaklanıyor. Ezoterik kültür ve söylencelerde hayatın temel bilgisini temsil eden, maddi ve manevi dünya arasında bir irtibat noktası olarak da sayılan “Ağaç” kavramına, ağacın günümüzde taşıdığı siyasi-sosyolojik bağlamlar ve imajlar üzerinden de yaklaşarak alternatif görme biçimleri öneren sanatçı, geçmişteki bilgelik ağacı ile günümüzdeki sosyal paylaşım ortamını (interneti) bir araya getiriyor. Sanatçı, ağaç kavramından yaralanarak, internet ağları aracılığıyla artık her anlamıyla şeffaflaşan dünyamızın, paylaşıma sokulmuş olan her imaj ve metninin arkasında aslında görecek ve öğrenecek bir şey bulamadığımız yeni bir ‘manzara’  ortaya çıkardığını anlatmayı amaçlıyor. Sergiyi 19 Aralık ve 17 Ocak tarihleri arasında gezebilirsiniz.
Adres: Teşvikiye Caddesi, Numara: 45 – 131 / Nişantaşı
Tel: 0212 232 7232

0 yorum:

Yorum Gönder