İSTANBUL'DA BİR KELEBEK ÇİFTLİĞİ

İstanbul'un bilinmeyen güzelliklerini, sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bugün sizleri Anadolu yakasının Beykoz semtinde bulunan bir kelebek çiftliğine götürüyoruz. İşte o çiftlik;

Beykoz Kelebek Çiftliği
Şüphesiz, kelebekler doğanın en güzel ve en sevimli yaratıklarından bir tanesidir. Mutluluğu hep yaz günlerinde cıvıl cıvıl bir güneşin etkisinde uçuşan kelebeklerde aramışızdır, çoğu zaman bu güzel ve narin kanatlı böcek bizim için huzurun simgesi haline gelmiştir. Peki ya kelebekler göründükleri kadar güzel ve dertsizler midir? İşte bu hikayeyi merak eden eden ve dünyada 1,5 cm ile 30 cm arasında 200.000 farklı kelebek türünden haberdar olan, emekli kimya öğretmeni Çiğdem Yetgin Ünlü, İngiltere gezisinde gördüğü "Stratfort Kelebek Çiftliği'den de etkilenmiş kendi kendine de Türkiye'de neden böyle bir çiftlik kurulmasın diyerek, kelebek hikayesine üniversitede akademisyen olan eşinden de yardım alarak başlamış.

Beykoz Kelebek Çiftliği
Anadolu yakasının, Beykoz semtinin Zerzevatçı köyüne kurmuşlar bu çiftliği, şimdilik yalnızca 350 tür var. Türkiye'de 450 tür yetişiyor fakat çiftlik henüz yeni olduğundan ve Türkiye'de kelebek üretmeyi kimse bilmediğinden dolayı, kelebekler yurt dışından getiriliyor. Proje hedefine ulaştığı anda çiftlikte yaklaşık 800 tür bulunmuş olacak.

Beykoz Kelebek Çiftliği

Kelebek çiftliğine geldiğinizde, nelerle karşılaşacaksınız?

Kelebek çiftliğine geldiğinizde ilk olarak 20 dakikalık bir kısa film gösterimiyle kelebeğin hikayesi anlatılacak. Filmde kelebeğin, biyolojik yapısı, yaşam döngüsü ve kamuflaj sırları ile ilgili bilgiler verilecek. Film gösteriminin ardından, kelebeklerin sevdiği tropik bitkilerle donatılan serada heyecan verici bir geziye başlayacaksınız. Serada her yerde uçuşan kelebekleri görecek, isterseniz kelebeklerin omzunuza, elinize veya kolunuza konmasına izin verebileceksiniz. Ayrıca onları besleyebilir, yapılarını inceleyebilir hatta onlar etrafta uçarken sizde onlarla birlikte koşabilirsiniz! Bu heyecan verici deneyimi yaşamak için Beykoz'daki kelebek çiftliğine mutlaka uğrayın.

Bilet ve Ziyaret: Yetişkin, 20 Lira - Öğrenci, 17.5 Lira / Her gün 10:00 - 18:00 saatleri arası açık.
Adres: Zerzevatçıköy, Fatih Sultan Mehmet Caddesi (Acar kent Bitişiği) / Beykoz
Tel: 0216 319 5253

     

0 yorum:

Yorum Gönder