YÜZYILLIK AŞK SİNEMA SERGİSİ

İstanbul Modern’in kuruluşunun 10. Yıl döneminde, Türk Sinema tarihine bir sergi hediye edildi. 100 yıllık sinema tarihini hem görsel hem de işitsel olarak anlatan sergiyi sizler için inceledik;


Türk filmlerine bağımlılığımız vardır bizim, üzerinden ne kadar zaman geçse de hala o eski filmleri izlemeye devam ederiz. O eski filmlerde, İstanbul’u ve eski hayatı keşfetmek ya da yad etmek ayrı bir duygudur bizim için. İşte bu sergi de, Türkiye’de sinema ve seyirci ilişkisini odak alarak, seyirciye yönelik hazırlanmış. Yani sinemayı bizim gözümüzden, bizim bakış açımızdan anlatıyor. "İstanbul Kalkınma Ajansı 2014 yılı Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı" kapsamında böyle bir sergi ilk kez düzenleniyor.


Şu ana kadar iyi bir şekilde korunmamış Türk Sineması’nın tarihteki belleğini korumak ve gelecek nesillere de bunu sunabilmek adına kurulan sergide, çikletlerden çıkan resimlerden çay tabaklarına kadar her şey bulunuyor! Sinema seyircisi fanatiktir diye düşünülmüş, bundan dolayı sergi en ufak ayrıntısına kadar düşünülerek zamanında çiklet, çikolata gibi ürünlerden çıkan resimler başta olmak üzere, sinema konulu kitaplar, romanlar, yıldız takvimleri, Türkan Şoray resimli çay tabağı, Filiz Akın resimli cüzdan benzeri her tür sinema belgesi ve objesi bulunulup sergiye getirilmiş.

Sergide, ayrıca ünlü aktrislerden imzalı fotoğraflar, aktris Hümaşah Hiçan'a yazılmış hayran mektupları, dergi kapakları, sinema dergilerinin düzenlediği yıldız buluşmalarından örnekler de yer alıyor. Birde seyircinin film müzikleriyle kurduğu ilişkiyi, nostaljik bir deneyime dönüştüren özel bir alan tasarlandı. Ziyaretçiler Türk filmlerinde yer alan unutulmaz şarkılar arasından seçtikleri plağı dinlerken, o filmdeki sahneyi eş zamanlı izleyebilecek.
Adres: Meclis-i Mebusan Caddesi, Liman İşletmeleri Sahası, Antrepo Numara: 4 / Karaköy

Tel: 0212 334 7300 / Sergi ücretsizdir.

0 yorum:

Yorum Gönder