İŞTE BENİM ZEKİ MÜREN SERGİSİ

Eve gidildi, sandıklar açıldı ve Zeki Müren’in daha önce hiç görülmemiş yaşamından parçalar, bir sergi altında toplandı. Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde açılan “İşte Benim Zeki Müren” sergisini sizler için inceledik;

İşte Benim Zeki Müren Sergisi
6 Aralık 1933’te Bursa’da dünyaya gözlerini açan sanatçı nereden bilebilirdi ki Türkiye’nin nam-ı diyar “Sanat Güneşi” olacağını. Klasik Türk müziğinin en önemli isimlerinden biri aynı zamanda 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” ünvanıyla ödüllendirilen Zeki Müren, TRT’nin İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumduğunda 64 yaşındaydı. Renkli hayatıyla ardında birçok anı bırakan sanatçı, bütün mal varlığını vasiyetinde belirttiği gibi Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı’na bıraktı. 

İşte Benim Zeki Müren Sergisi
TRT'de sanat hayatına başlayan ve yine aynı şekilde TRT'de yaşamı sonlanan Zeki Müren'in çocukluğundan son günlerine kadar gündelik hayatına ışık tutan bütün parçalar toparlandı ve biraraya getirildi. 5 ay boyunca çalışılarak toparlanan sergide, sanatçının sağlığında ancak bir kısmını düzenleyebildiği fotoğrafları, plakları, şiirleri, kostümleri, gazino ve film mukaveleleri, plak anlaşmaları, annesinden gelen mektupları, çizmeleri ve gözlükleri gibi manevi değeri yüksek birçok parça sergileniyor. Bu dev çınarın gözünden, eski günleri yad etmek ve onu daha iyi tanımak istiyorsanız, 20 Aralık'a kadar Yapı Kredi Kültür Merkezi'ne uğrayın. 
Adres: İstiklal Caddesi, Tomtom Mahallesi, Numara: 161 / Beyoğlu
Tel: 0212 252 4700

0 yorum:

Yorum Gönder