İSTANBUL’UN EN ESKİ 5 FIRINI

Unlu mamulü hep sevmişizdir, işte daha da çok seveceğiniz 5 adres;


Beş Çeşmeler Simit Fırını
200 yıldır hizmet veren fırın aslında “Mahalle’nin Muhtarları’ndan tanıdık, dizide Erkan Can’ın kahvesinin yanında bulunan ve 2 asırdır hizmet veren fırının, hemen önünde müşterilerine hizmet vermek için çam ağaçlarının gölgesinde 3 – 4 masa bulunuyor. Fırın muhteşem lezzetlerini İstanbul’un birçok yerine de dağıtıyor. Burada da anasonlu galetadan, çay kurabiyesine birçok lezzeti bulabilmeniz mümkün. Ayrıca sadece sabah değil, akşam saatlerinde de sıcak ve gevrek simiti bu fırında bulabilmeniz mümkün.
Adres: Beş Çeşmeler Caddesi, Yalı Mahallesi, Numara: 12 / Maltepe
Tel: 0216 383 6967


Beş Çeşmeler Simit Fırını
Tarihi Bahriye Fırını
Kasımpaşa’da hala hizmet vermekte olan fırının tarihi, 150 – 200 yıla kadar dayanıyor. Kimilerine eski günleri kimilerine de unutulmaz lezzetleri hatırlatmaya devam ediyor. Tarifler hala aynı kıvamda yapılıyor, peksimet, galeta, kuru pasta gibi lezzetli ürünleri bulabilmeniz mümkün.
Adres: Bahriye Caddesi, Numara: 27 / Kasımpaşa
Tel: 0212 297 0483

Tarihi Kasımpaşa Bahriye Fırını
Tarihi Kireçburnu Fırını
Fırın 1957 yılında yoluna büyük zorluklarla çıkmış, fırıncılık mesleği dede mesleğiymiş ki lezzeti bundan olsa gerek, şehrin dört bir yanından büyük bir beğeni toplamış. Bir zaman sonra şehrin dört bir yanından insanlar, fırının gizli tarifleriyle yapılan çay kurabiyeleri, kırık kıraklar, paskalya çörekleri, börek ve baklavaları yemeye gelmişler. Kıymalı Kireçburnu poğaçası, kıymalı üzümlü kol böreği, kırık kırak, anasonlu galeta ve plaka gevrek gibi ürünleri deneyebilirsiniz.
Adres: Haydar Aliyev Caddesi, Numara: 21 Kireçburnu / Sarıyer
Tel: 0212 262 1059Tarihi Kireçburnu Fırını
Tarihi Balat Taş Fırını
1923’ten kalma bu fırın, aslında 1923’te yenilenmiş, yani tarihi asırlara dayanıyor. 1923’ten 1964 senesine kadar Rum usta Vasili Bey tarafından işletilen fırın, Vasili Bey’in yaşlanmasından dolayı fırınını yetiştirdiği çırağı olan Halil Bey’e satmasıyla hikayesini devam ettiriyor. O günlerden bugüne fırında ne teknik anlamda bir gelişme oluyor, ne tariflerde ne de fırının yandığı odun cinsinde. Her daim sıcak galeta bulabildiğiniz fırının galetası kadar çay kurabiyeleri de meşhur. Fırının özellikle adada yaşayan müşteri kitlesi çok geniş, ayrıca mekanın karşısında aile tarafından açılan bir de pastane bulunuyor.
Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, Numara: 82 / Fatih
Tel: 0212 524 8611Tarihi Balat Taş Fırını
Galata Simitçisi
Burası 30 yıllık bir simitçi, İstanbul’un simit fırınlarının bir örneği. 30 yıldır Karaköy’ün ara sokağında bulunan bu fırından, odun ateşinde kızaran simit kokuları yükseliyor, sonrasında İstanbul’un dört bir yanına seyyar arabalarla dağıtılıyor. Neredeyse günün her saati sıcak simiti var, yanına birde peynir ve çayla İstanbul manzarasına karşı iyi gider!
Adres: Mumhane Caddesi, Numara: 83 / Karaköy
Tel: 0212 244 7775

Galata Simitçisi


0 yorum:

Yorum Gönder