BU HAFTA SİNEMADA NELER VAR?

Bu hafta sinemada yine birbirinden güzel yerli ve yabancı filmler gösterime girdi. Bizde sizler için haftanın en iyi filmlerini seçtik;

Deniz Seviyesi Filmi

İNŞAAT 2
Haftanın iddialı filmlerinden olan filmin ilk serisi 10 yıl önce çekilmişti. 10 yıl sonra 2. Filmin çekilmesinin nedeni, filmin hayranlarından devamlı devam edip etmeyeceği yönünde sorular gelmesiydi. İşte ikinci film çekildi ve yine gömmeye geliyorlar! Filmin ana karakterleri Ali ve Sudi 10 yıl sonra hapisten çıkar, ikili bu kez ruhsatsız bir açık hava diskosunda bekçi olarak çalışmaya başlar. İşe başlamakla gelişecek olan hikayede Ali ve Sudi 10 yıl sonra bambaşka bir Türkiye ile karşılaşacak.


İNCİR REÇELİ 2
Birinci filmiyle hafızalara kazınan, İncir Reçeli farklı bir senaryoyla ikinci defa karşımıza geliyor. Film hem güldürüyor, hem de ağlatıyor. Yeni hikaye ise şöyle gelişiyor; Metin, sevdiği kadını, Duygu'yu kaybettikten sonra uzun süreli bir yas dönemine girer. İncir Reçeli filmini çekmiştir ama hayata karşı hiçbir arzusu kalmamıştır. Barda akşamları programa çıkan ve kendi şarkılarını söyleyen Metin'in yolu beklenmedik bir anda Gizem'le kesişir. Çaldığı barda barmen olarak işe başlayan Gizem, Metin'in duvarlarını aşabilecek midir?


DENİZ SEVİYESİ
Altın Koza Film Festivali’nden en iyi yönetmen de dahil, 6 farklı ödülle dönen film nihayet vizyona girdi. Başrollerini Damla Sönmez ve Ahmet Fırat’ın paylaştığı merakla beklenen filmin konusu ise şöyle; Damla 8 sene önce Ayvalık’ı terk etmiş ve Amerika’ya gelmiştir. New York’ta yaşayan, Amerikalı bir adamla evli ve başarılı bir iş kadınıdır, ayrıca 6 aylık hamiledir. Türkiye’de ve geçmişinde bıraktıklarından dolayı anne olmaya kendisini halen hazır hissetmez. Bir gün Türkiye’den bir haber alır ve çocukluğunun geçtiği yazlık evin satılacağını öğrenir. Kocasıyla beraber Ayvalık’a gelen kadının aklındaki tek şey ise yıllar önce hiçbir açıklama yapmadan terk ettiği sevgilisi Burak ile yüzleşmektir. Fakat Burak onu hayatından tamamen çıkartmıştır. Damla şimdi her şeyle yeniden barışabilmek için senelerce sakladığı sırrını anlatacaktır.


POMPEI 2
Bilenler bilir, İtalya’da Pompei antik kenti vardır, tarihte yanardağ patlamasının sonucu olarak antik kentliği kazanmıştır. Yanardağın lavları bütün şehri sararak, canlı ve cansız bütün varlıkları taşa dönüştürmüştür. İşte bu şehirden esinlenilen filmin konusu ise şöyle gelişiyor; Milattan önce 79 yılında, Vesuvius volkanı şiddetli bir patlamaya sahne olur ve bulunduğu antik Pompeii şehrini tehdit altına alır. Gemilerde köle olarak çalışan Milo, Naples'e gidecek olan gemide çalıştığı esnada bu patlama anına tanık olur. Olayın canlı tanığı olan Milo, bu dehşet anına ve sonrasında yaşananlara baktığında bildiği tek dünyanın, ateş ve küller nedeniyle yıkıma uğradığını fark eder. Öte yandan aşık olduğu Flavia da artık harabeye dönen bu olağanüstü güzellikteki şehirde hayatta kalmak için, patlamanın doğurduğu yıkıntıların arasında sığınacak bir yer aramaktadır. Flavia Roma komutanıyla evlenmesi için baskı altında tutulsa da Milo aşkı için savaşmaktan vazgeçmemiştir. Milo, Pompeii'ye geri dönüp hem gerçek aşkını hem de en yakın arkadaşını kurtarmaya karar verir.


EVLİYA ÇELEBİ
Animasyon olarak hazırlanan film, Evliya Çelebi’nin ölümsüzlük suyunu aramasından esinlenerek kurgulanmış ve senaryosu da bunun üzerine yazılmış. Film hem görsel hemde işitsel yönden çok kuvvetli. Animasyonları rekor kıran Fetih 1453 ekibinden Serkan Zelzele hazırlarken, seslendirme kadrosunda da Haluk Bilginer, Cengiz Küçükayvaz, Nurseli İdiz, Murat Cemcir ve Ahmet Kural gibi profesyoneller bulunuyor.


0 yorum:

Yorum Gönder