TOKAT YEMEKLERİ TAKSİM’İ MİS GİBİ KOKUTACAK

İstanbul bu aralar yemek festivalleriyle şenleniyor, bu festivallere şüphesiz yöresel lezzetlerinden bolca bahsettiren Tokat’da katıldı. Ünlü şeflerin, Tokat’a giderek, yöresel lezzetleri yerinde inceleyip oluşturdukları menü 10 gün boyunca İstanbul’da bir otelde sunulacak. Bizde sizler için menüye biraz göz attık ve Tokat’ın meşhur lezzetlerini araştırdık;

Tokat Lezzetleri Grand Haytt Taksim

Söylediğimiz gibi bu aralar, İstanbul mis gibi kokacak! Tokat yemeklerini tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinliğin açılışı birkaç gün önce, alanında uzman şef ve ünlü gurmelerin katılımıyla yapıldı. Açılış, Grand Haytt Otel’in içindeki 34 Restoran’da gerçekleşti ve 21 Ekim ile 31 Ekim arasında 10 gün boyunca aynı restoranda “Tokat Yöresel Menüsü” olarak sunulacak. Hadi gelin, menüde bulunan ve Tokat’ın ağız sulandıran lezzetlerine şöyle bir göz atalım.

Tokat Lezzetleri Grand Haytt Taksim

Menüde Tokat’a ait pişirme teknikleriyle ve Tokat’tan getirilen malzemelerle hazırlanan, Tokat Kebabı, bacaklı çorba, soğuk içilen buğday yarma çorbası, erikli yaprak sarma, kabak kabuğu kavurması, incikli keşkek, tatlı grubundan ise erik çili, yufka kesiği ve leylek geliği gibi lezzetler bulunuyor. Ayrıca Tokat’ın meşhur bez bir torba içerisinde kurutularak hazırlanan bez sucuğu da menüde görücüye çıkıyor.

Tokat Lezzetleri Grand Haytt Taksim

Menünün en özel lezzeti, taze kuzu eti, kuyruk yağı, patlıcan, domates, yeşil biber, patates, soğan, sarımsak ve özel pişirilmiş kebap pidesi kullanılarak yapılan Tokat Kebabı’nı denemenizi öneririz. Yemeyi ve yeni lezzetler keşfetmeyi sizde seviyorsanız, bu 10 günlük özel menüyü kaçırmayın.

Adres: Harbiye Mahallesi, Taşkışla Caddesi, Numara: 1 / Şişli
Tel: 0212 368 1234

0 yorum:

Yorum Gönder