İSTANBUL’UN EN İYİ 5 TURŞUCUSU

Bizde çoğu şeyin yanına turşu gelir, o kekremsi ve ekşi tadı çok severiz! Yavaş yavaş kış aylarına doğru yol alırken, kışa hazırlık yapmayı unutmayın diye İstanbul’un en iyi turşucularını listeledik. İşte birbirinden lezzetli turşular ve yetenekli turşucular;

Asri Turşucusu

Asri Turşucusu
Münir Özkul ve Adile Naşit’in beraber oynadıkları film olan, Neşeli Günlere ev sahipliği de yapmış olan turşucu, 1913’te Fatih’te Vahdettin Çelikli tarafından kurulmuş. 1938’den itibaren de Cihangir’e taşınarak burada hizmet vermeye başlamış. Turşucuda brokoli, bamya ve karnıbahar da dahil 30 çeşit turşu satılıyor, turşular ise Bursa’da üretilip oradan özel olarak getiriliyor. Bundan dolayı, yazları 3 ay kapatıyorlar, böylece hem tatillerini yapmış oluyorlar hem de turşular kışlık sezona hazır oluyor. Mekana sadece turşu almak için değil, turşu suyu içmek ve biraz soluklanmak için de uğrayabilirsiniz. Hafta içi ve Cumartesi saat 12:00 ile 20:30, pazar günü ise 12:00 ile 20:00 arası açık.
Adres: Cihangir Mahallesi, Cihangir Caddesi, No:29 / Beyoğlu
Tel: 0212 244 4724

Soydan Turşucusu
Soydan Turşucusu
Beşiktaş Çarşısında, 1935 yılında kurulan turşucu şimdilerde koca bir çınar. Dükkanı artık 4. kuşaklar işletiyor, Bakırköy, Ortaköy, Şişli ve Kavacıkta şubeleri bulunan turşucunun 25 – 30 arasında turşu çeşidi var. Turşucunun en meşhur ve en sevilen turşuları ise, erik ve bamya turşusu, turşular ise Bursa’da üretiliyor. Ayrıca Soydan Turşucusu’nda ev salçası, Denizli’den Salamura yaprak ve Gemlik zeytini de bulabilmeniz mümkün. Mekan pazar hariç her gün, 09:00 ile 21:00 saatleri arasında pazar günü ise  11:00 ile 20:00 arası açık.
Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Leyla Sokak, No:19 / Beşiktaş
Tel: 0212 259 3202

Pelit Turşucusu
Pelit Turşucusu
Tarihi Pelit Turşucusu, neredeyse 60 senedir var! Kurtuluş’taki dükkana girdiğinizde gözleriniz kamaşıyor, rengarenk turşuların arasından hangisini yesem acaba sorunsalıyla karşılaşıyor insan. Ayrıca buranın turşu suları kesinlikle miğdenizi yakmıyor. Yusuf ve Cemil Pelit kardeşler tarafından 60 sene öncesinde kurulan turşucunun, Kurtuluş, Beşiktaş ve Edirne’de şubeleri var, ayrıca turşular Bursa’da yapılıp buraya getiriliyor. Mekanda 27 çeşit turşu bulunuyor, şansınız varsa nadir yapılan karnıbahar ve kırmızı lahana turşularını da deneyebilirsiniz.
Adres:  Sinanpaşa Mahallesi, Şair Nedim Sokak, No 69-D / Beşiktaş
Tel: 0212 232 6630

Petek Turşucusu
Petek Turşucusu
Kadir Arı ve 3 kardeşi tarafından, 1992 yılında Beyoğlu Balık Pazarı’nda kurulan turşucu, kurulduğu günden bu yana aynı yerde hizmet veriyor. Kayısı ve kiraz turşularıyla meşhur olmuşlar, fakat bu sene meyvelerin kilosu pahalı diye turşusunu kurmamışlar, yine de buraya özgü olan erik ve bamya turşusundan vazgeçmemişler, sadece bunlarla da sınırlı değil siyah üzüm, yumurta, mantar, greyfurt, portakal, mandalina, ayva, karnabahar, muşmula, armut, karpuz gibi turşuları da burada bulabilmeniz mümkün!
Adres: Beyoğlu Balık Pazarı, Dudu Odaları Sokak, No: 1-D / Beyoğlu
Tel: 0212 249 1324

Özcan Turşucusu
Özcan Turşucusu
1956 yılında Kadıköy Çarşısı’nda hizmet vermeye başlamış turşucu, 1985’te de soyisimleri olan “Özcan’ı dükkanın ismi olarak değiştirmiş. Özcan Turşucusu marifetini, dedelerinden öğrenmiş, dedeleri de ilk İstanbul zamanlarında meşhur turşucu Hakkı Usta’nın çırağıymış. Mekanın en çok satanları arasında, lahana dolma, domates ve sarı biber var, diğer çeşitleri de bulabilmeniz mümkün.
Adres: Kadıköy Çarşısı, Caferağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sokak Numara: 7 / Kadıköy
Tel: 0216 336 3756

1 yorum: