FİLMEKİMİ'NDEN MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN 5 FİLM

11 – 17 Ekim arasında, sinema severler gerçekleşecek olan, 13. Filmekimi ile şenlenecek! İKSV ekibi, bu Filmekimi’nde Dünya üzerindeki en büyük bağımsız film festivali olarak bilinen Sundance’ten tutun, ustaların yarıştığı ve bir sinemacı için en büyük onuru teşkil eden Cannes’a kadar en önemli sanat etkinliklerinden en nadide filmleri sizin için seçti. Bizde sizler için bu 41 filmlik arşivden kaçırmamanız ve mutlaka izlemeniz gereken 5 filmi seçtik. İşte 13. Filmekimi;

Filmekimi 2014

Dile Veda / AdIeu au langage (Jean-Luc Godard)
2014 yılı Cannes Jüri ödülü kazanmış filmin, yönetmenliğini 83 yaşındaki büyük deha Jean-Luc Godard yapıyor. Usta yönetmen, 39. uzun metrajlı filmiyle gözlerinizi ve zihninizi daha önce hiç olmadığı gibi alt-üst ediyor. 3 boyutlu çekilen film, sağlam bir mizahi bakış açısı, edebi alıntılar, ayrıca bolca kelime oyunları kullanarak klasik müzikten aşka, küreselleşmeden devlet şiddetine bir çok konuya değiniyor.


Çocukluk / Boyhood (Richard Linklater)
Ülkemizde vizyona girmeyeceği konuları tarşılıyordu, bir süre önce de kesinleşti. Linklater 12 yılda çektiği bu filmiyle ortaya muhteşem bir sanat eseri koymuş durumda. Çocukluk filmi benzersiz bir film çünkü, Mason (Ellar Coltrane) adlı bir çocuğun hayatı 6 ile 18 yaşları arasında, çocuğun yaşamı takip edilerek çekildi. Çığır açan bir büyüme öyküsü, film çekimi alanında bir deney, bir tür video-günlük ve bir aile albümü olan filmi kaçırmayın. 6 yaşından 18 yaşına kadar büyümekte olan bir çocuk, anne ve babası ile iletişimi sizleri büyülecek!


Levıathan (Andrei Zvyagintsev)
Zvyagintsev’in Cannes’da en iyi senaryo ödülüne layık görülen filmi, Putin Rusyası’nı anlatıyor. Filmin konusu ise; Rusya’nın kuzeyinde, Barents Denizi kıyısındaki küçük bir kasabada yaşayan Kolya, bir otomobil tamircisidir. Kasabanın belediye başkanı Vadim, Kolya’nın dükkanını, evi ve arazisiyle birlikte satın almayı teklif eder. Ancak doğduğu yerden kopmayı istemeyen Kolya teklifi reddedince, hukuku kendine yontan dev mekanizmasıyla devlet canavarına karşı mücadele etmek zorunda kalacaktır.


Turist / Force Majeur (Ruben Östlund)
Cannes jüri ödülüne layık görülmüş, Ruben Östlund imzalı film kısa sürede adından fazlaca bahsettirir oldu. Fransa’nın Alpler’inde geçen hikaye ise şöyle;  Fransa Alpleri’ne kayağa giden İsveçli bir aile dağın eteklerindeki lokantada öğle yemeği yerken çığ düşer. Anne Ebba çocuklarını korumaya çalışırken baba Tomas’a seslenir fakat Tomas bu arada kendi canının derdindedir. Kimseye bir şey olmasa da ailenin hassas çekirdeği çatlamıştır bir kere. Tomas ile Ebba evliliklerini sorgularken Tomas yeniden “ailenin direği” konumunu ele geçirmeye çalışacaktır.


Timbuktu (Abdrerrahman Sissako)
Afrika sinemasının en büyük yönetmenlerinden Abderrahmane Sissako imzalı olan yapıt, dünya prömiyeri sırasında Cannes Film Festivali’nde Cannes Kiliseler Birliği Ödülü’nü aldı. Hazin bir hikayeyi anlatan filmin konusu ise şöyle; Mali’nin kuzeyinde şeriat yasalarının geçerliliği ilan edildikten sonra birçok ailenin yaşamının nasıl mahvolduğunu gözlemleniyor. Filmin kahramanı, ailesiyle birlikte Timbuktu yakınlarında, çölde yaşayan Tuareg çoban Kidane. İneğini öldüren bir balıkçıyı kazara öldürünce Kidane, gülmeyi, sigara içmeyi, futbolu, hatta müziği bile yasaklayan, ölümcül kararlar veren mahkemeleriyle iktidara gelen aşırı dincilerin insafına kalıyor.


* Etkinlikler, Anadolu ve Avrupa yakasındaki sinemalarda, Atlas Sineması, Rexx Sineması, Beyoğlu Sineması ve Nişantaşı City Life (City’s) gibi mekanlarda gerçekleşecek. Bilet alımlarınızı ve filmlerle ilgili daha detaylı bilgiyi İKSV’nin internet sitesinde bulabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder