EN ESKİ ÖLÇÜ BİRİMLERİ PERA’DA

Bu hafta sıkı bir takipçisi olduğumuz Pera Müzesi’nin, koleksiyon sergilerinden biri olan Anadolu Ağırlık ve Ölçülerini ele alıyoruz. Sizde henüz gezmediyseniz, gelin beraber bir keşfe çıkalım;

Anadolu Ağırlık Ölçüleri / Pera Müzesi
2005’ten bu yana hizmet veren, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından nitelikli ve geniş ölçekli kültür - sanat hizmeti vermek amacıyla bir özel müze olarak kurulan Pera Müzesi, sizleri birbirinden güzel koleksiyon sergileriyle büyülemeyi planlıyor. Pera Müzesi, Taksim Tepebaşı’nda bulunan, Bristol Otel’in cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak inşa edilmesinden sonra, bu binada misafirlerini ağırlamaya başladı. Kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinliklerle Türkiye’nin en nitelikli müzelerinden biri haline gelmiş ve sanat severler tarafından da çok sevilmektedir.

Anadolu Ağırlık Ölçüleri / Pera Müzesi
Gelelim Pera’nın bu ilginç koleksiyon sergisine, konusunda dünayadaki en önemli koleksiyonlardan biri haline gelmiş olan koleksiyon, içinde on binden fazla obje bulunduruyor. Koleksiyon; Anadolu’da kullanılmış başlıca ağırlık ve ölçü aletlerini, arazi ölçümünden her türlü alışverişe, mimariden kuyumculuğa, denizcilikten eczacılığa kadar çeşitli alanlardan her türlü ağırlık, uzunluk, hacim ölçüsünü bünyesinde barındırıyor. Sergiyi dolaşırken birden biri kendinizi Anadolu’nun o eski harabelerinde buluyorsunuz, bir bakmışsınız kuyumculuğa , bir de bakmışsınız mimarlığa soyunmuşsunuz. Sizi hayaller dünyasına götürecek, nesilden nesile bu kültürel değişimin mükemmelliğini izleyeceğiniz özel koleksiyon sergisini Aralık ayının sonuna kadar gezebilirsiniz. Pera Müzesi, Pazartesi hariç, Salı’dan Cumartesi’ye saat 10:00 – 19:00 arası, pazar ise 12:00 – 18:00 arası hizmet veriyor.

Giriş Ücretleri: 
Tam: 15 Lira, İndirimli: 8 Lira (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü), Grup: 12 TL (10 kişi ve üstü)
Ücretsiz: Pera Müzesi Dostları, Genç Çarşamba (öğrenciler), engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri ve basın mensupları. Ayrıca, Pera Müzesi her Cuma 18:00 - 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Adres: Meşrutiyet Caddesi No.65 Tepebaşı / Beyoğlu
Tel: 0212 334 9900

0 yorum:

Yorum Gönder