VİYANA İSTANBUL İLE BULUŞTU

Geçtiğimiz aylarda, dünyanın sanat şehri olarak tanınan Viyana’nın, 21 Haziran’da Bebek Parkı’nda bir etkinlik ile sanat severlerle buluşacağını söyleşmiştik. İşte o heyecanla beklenen, Viyana Devlet Balesi Sanatçıları ve Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu tarafından düzenlenen buluşma gerçekleşti. Etkinlikte ise ortaya birbirinden güzel görüntüler çıktı;

Viyana İstanbul ile Buluştu
Bebek Parkı’nda gerçekleşen etkinlikte, müzik, dans ve resim sanatlarının birlikte kullanıldığı harika kareografiler ortaya çıktı. Üsküdar Karadeniz dans topluluğu ve Viyana devlet balesi sanatçıları tarafından dev bir kağıt üzerinde dans edilerek bir sanat eseri yaratıldı. Fikrin sahibi olan ve halen Viyana’da yaşayan Perulu sanatçı Luis Casanova Sorolla devlet operası dansçılarını, üzerine boya pigmentleri serpili bir kağıt zemin üzerinde dans ettirdi. Böylece dans hareketleri ile farklı grafik şekiller yaratmayı başardı.

Etkinlik, Sanat şehri Viyana'nın Boğaz kıyısındaki İstanbul'a bir yaz başı selamı olarak, Bebek Parkı’nda büyük bir sahne üzerinde gerçekleştirildi. Bu etkileyici etkinliğin sonunda Klasik Viyana müziğinin ve geleneksel Türk müziğinin verdiği ilhamla toplam üç dev ebatta resim ortaya çıktı. Etkinlikte önce, Viyana devlet balesinin dansçıları Johann Strauss'un dünyaca ünlü Tuna valsının ezgileriyle sahne üzerinde izlerini bıraktı, sonrasında ise Üsküdar Karadeniz dans topluluğu, Türkiye'nin geleneksel Karadeniz halk oyunlarıyla sahnenin üzerine eşsiz bir tablo oluşturdu. Bir yandan etkinlik izlenirken bir yandan da Viyana'nın geleneksel kahve üreticisi Julius Meinl parkta orijinal Viyana kahvesi ikram etti. Gerçekleşen bu sanatsal etkinlik ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder