ARKA SOKAK LEZZETLERİ VAN KAHVALTI EVİ

Bir Ramazan Ayı’nın daha sonuna geldik, artık sabah kahvaltı keyifleri yeniden başlıyor. Sizleri kahvaltısıyla ünlü Cihangir’deki Van Kahvaltı evine götürüyoruz, işte yok yok o kahvaltı;

Van Kahvaltı Evi / Cihangir
Van’da genelde pazar günleri kahvaltı bir ritüel şeklinde yapılır, günün her saatinde devam eden kahvaltı için uzunca masalar kurulur, masalara genelde Van’a ait olan taptaze ve çeşit çeşit olan kahvaltılıklar dizilir sonrasında uzunca bir sohbet eşliğinde, dilediğince çay ile o kahvaltı yapılır. Doğu gelenekleri arasındaki bu ritüel artık yavaş yavaş Batıya doğru kayıyor. Cihangir’de bulunan Van Kahvaltı Evi ise Van Kahvaltı’sında en iddaalı olan isim. Kuşkusuz bu kadar başarılı olmasının ardında, ürünlerinin bir çoğunun doğal olması ve ürünlerin neredeyse tümünün Van’dan gelmesi bulunuyor.

Van Kahvaltı Evi / Cihangir
Van kahvaltısı, geleneksel Türk kahvaltısı olan, domates, peynir, zeytin, reçel ve ekmeği bambaşka bir noktaya taşıyor. Mekanda, size oldukça geniş bir kahvaltı tabağı sunuluyor, içinde Van’a özel olan otlu peynir ile birlikte peynir tabağı, cacık, mutlaka denemeniz gereken Murtuga ve deneyip fazla yememeniz gereken içinde buğday unu, bal ve ceviz bulunan Kavut bulunuyor. Tereyağı, reçeller, zeytinler ve Van balı zaten olmazsa olmaz. Tabiki yanında bir de içebildiğiniz kadar çay da servis ediliyor. Mekanda kahvaltı tabağından ayrıca yağda yumurta ve menemen de bulunuyor, bizim en çok beğendiğimiz ise peynirli menemen, peynir ve yumurtanın lezzetine inanıyorsanız denemeden vazgeçmeyin. Mekanın menüsü sadece bunlarla da sınırla değil, eğer isterseniz size seve seve elde açılmış yufkadan, peynirli, patatesli ve ıspanaklı gözleme de yapıyorlar.

Van Kahvaltı Evi / Cihangir
Pazar günleri mekanda masa bulmak çok zor, eğer gider gitmez masa bulmak istiyorsanız erken kalkmalısınız, erken gitmenize rağmen gittiğinizde yer bulamassanız, size servis edilen taze çaylar esnasında sıradakilerle de sohbet ederken masanızı bekleyebilirsiniz. Eğer hiçbiri bana uymaz diyorsanız, Van’daki gibi akşam saatlerinde bile uğrayabilirsiniz. Mekanın fiyatları ise kalitesine göre oldukça uygun, iki kişilik doyurucu bir kahvaltıyı ortalama 35 Liraya yapabilirsiniz. Mekan hergün 08:00 – 18:00 saatleri arasında açık.

Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Defterdar Yokuşu, Numara: 52 / Beyoğlu
Tel: 0212 293 6437  

0 yorum:

Yorum Gönder