100 YILLIK HİKAYE ALTAN ŞEKERLEME

Eminönün’de 4 nesildir babadan oğula geçen, sırları çok gizli 100 yıllık hatta 100 yılı da aşmış bir şekerci hikayesi var. İşte bayram tadında şekerlemeleriyle Altan Şekerleme;

Altan Şekerleme, bir şeker dünyası ve onun içinde yaşayan bir aileden oluşuyor. Aile babadan oğula gelenek olarak benimsediği bu mesleği, seneler içinde yüceltmiş ve şekerci artık bir meslek değil hayat gailesi haline gelmiş. Bundan dolayı da ünü günden güne yayılmış. Altanoğlu Ailesi tarafından işletilen üstü imalatane altı ise dükkan olan mekan Eminönün’de Küçükpazarda bulunuyor, başında ise 90’lık Abdullah dede duruyor. Abdullah dede neredeyse 80 yılını bu şekerci dükkanına vermiş, ona da dedesinden kalan bu mesleği bir gelenek haline getirmiş. Dükkanına girdiğinizde, sizi yaşlı mermer tahtaları ve eski tezgah dolapları karşılıyor, Abdullah dedenin de dediği gibi burada bir Osmanlı geleneği sürdülüyor, bu küçük şekerci sizi alıp masal diyarlarına götürüyor.

1865’ten yana hizmet vermekte olan şekerlemecinin, nesilden nesile bile müşterileri var! Lokum ve akide şekerleriyle süslü bu dükkanda en çok ilgiyi ise lokumlar görüyor. Demiştik ya gizli bir sırı var bu şekerlerin, içine belki de sevgi katılarak hazırlanıyor, kim bilir. İşte belki de bu katılan sevgiden dolayı, güllü lokumlarının lezzeti! Sakızlı ise bambaşka, yenilikçi bir lezzet fakat asıl işi sakız kıvamındaki fıstıklı lokumuyla bitiriyor. Ayrıca mekanın tezgahında duran fıstıklı tahin helva ile birbirinden renkli akide şekerleri de bir o kadar damak tadına hitap ediyor. Altanoğlu Şekerleme 7’den 70’e lokum ve şeker sever herkesi bu geleneği sürdürmeye davet ediyor.

Adres: Kıbleçeşme Caddesi Numara: 96, Kantarcılar (Küçük Pazar), Eminönü
Tel: 0212 522 5909

0 yorum:

Yorum Gönder