42. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Değerli İstanbullular sizi müziğe doyuracak bir haberimiz var, bu sene 42. si düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek “Pazar Klasikleri” açık hava konserleriyle birlikte İstanbulluları klasik müziğe doyurmayı amaçlıyor. 

42. İstanbul Müzik Festivali 2014

Bu seneki teması “Doğanın Şarkısı” olarak belirlenen İstanbul’un en eski müzik festivali 1-27 Haziran tarihlerinde 26 konserle seyircilerin önüne çıkacak, 42. İstanbul Müzik Festivali aralarında, Steven Isserlis, Isabelle van Keulen, Alexander Raskatov, Nelson Freire, Pepe Romero, Krzysztof Penderecki, Xavier de Maistre, Yuja Wang gibi isimlerle dünyanın önde gelen orkestralarından Sinfonia Varsovia ve Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nın da aralarında bulunduğu 800'e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak.

42. İstanbul Müzik Festivali 2014

Programında senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller olmak üzere toplam 26 konserin yer aldığı festival, bu yıl farklı mekânlarda dinleyicilerle buluşacak. Festivale Burgazada Meydanı'nın yanı sıra Aya İrini Müzesi, Süreyya Operası, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, İş Sanat Kültür Merkezi, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ev sahipliği yapacak. İstanbul Müzik Festivali bu yıl ayrıca “Pazar Klasikleri” başlıklı ücretsiz konserlerle Maçka Cumhuriyet Parkı, İstanbul Oyuncak Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi “Atlı Köşk” Bahçesi ve Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi gibi mekânlarda da müzikseverlere ulaşacak.

42. İstanbul Müzik Festivali 2014
Aynı zamanda İstanbul Müzik Festivali, programında özel projelere yer vererek genç müzisyenleri desteklemeye bu sene de devam ediyor. Festivalin, 40. yılında ülke çapında genç yetenekleri keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla başlattığı “İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor” projesi bu yıl piyano dalında gerçekleştirilecek. Proje kapsamında, ülke çapında yapılacak seçmeler sonucunda jüri tarafından belirlenen bir genç piyanist, festival kapsamında bir konser vermeye hak kazanacak. Biletlere: Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz (veya Biletix’den temin edebilirsiniz.)

0 yorum:

Yorum Gönder