MENENGİÇ KAHVESİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Türk Kahvesi, müdavimleri tarafından çok tüketilir. Çoğu kişinin olmazsa olmazlarındandır, Türk Kahvesi gibi olmasa da eminiz müdavimi olabileceğiniz bir kahve daha var, Menengiç Kahvesi hem çok lezzetli bir tada sahip hem de faydaları çok fazla.

Menengiç Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır, Nerede İçilir?


Menengiç Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu'da yetişen bir ağacın adı, bu ağacın meyveleri toplanarak, kurutulup kavruluyor, sonrasında aynı şekilde Türk Kahvesi gibi pişirilerek sunumu yapılıyor. Damak tadınıza hitap edecek bu lezzet, nefes darlığına, ses tellerine, solunum yollarına, mide ağrılarına, böbrekteki kumların atımına ve öksürüğe fayda sağlıyor. Bizde sizler için Menengiç Kahvesinin hem tarifini hem de nerede deneyebileceğinizi araştırdık. İşte o mucize lezzet! 

Menengiç Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır, Nerede İçilir?


Malzemeler:
* Bir büyük bardak süt (Süt ile daha yumuşak bir içim sağlayabilirsiniz)
* 2 tatlı kaşığı Menengiç Kahvesi ( İlk kez deniyorsanız, üstte biriken yağ tabakasını değil altta kalan katı kısmı kullanmaya özen gösterin.)
* İsteğe göre, yarım veya bir küp şeker
* Kaynama sonrasında, taşmaması için ölçüden büyük bir cezve

Yapılışı:
  1. Önce sütü cezveye koyun, üzerine kahveyi ekleyin, isteğe göre şekerinizi de ekleyin.
  2. Kısık veya harlı ateşte sürekli karıştırarak pişirin, kaynama aşamasına geldikten sonra 6-7 dakika daha ateşte bekletin,
  3. Tanecikli yapı gidinceye kadar iyice karıştırın ve üstteki yağlı tabakayı ayırın.
  4. Fincana döktükten sonra, soğudukça oluşacak kaymağın gitmesi için bir çay kaşığıyla servis edin.
  5. Kahve yanında, menengiç taneleri, leblebi ve yer fıstığı gibi çerezlerle servis edilebilir.
Eğer kahvenin yapımı size biraz zorlu gözüktüyse, kahvenizi keyifle yudumlayabileceğiniz birde mekan önerimiz var. Beş katından da ayrı keyif alabileceğiniz, Ortaköy Kahvesinin teras katında, bir yandan o güzel Boğaz manzarasını izlerken bir yandan da bu sağlıklı bir o kadar da lezzetli kahveyi yudumlayabilirsiniz. Dilerseniz buradan, en iyi Türk Kahvesi nerede içilir yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Menengiç Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır, Nerede İçilir?

Adres: Mecidiye Köprü Sk. No:11 Ortaköy

0 yorum:

Yorum Gönder