19. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

Beyaz perdenin keyfi başkadır tabi ama, tiyatronun yeri pek çok kişi için ayrıdır. Bir kere o duyguyu tattınız mı yakanızı bırakmaz, çünkü tiyatro duyguları hem sahnede oyuncularla hem de seyircilerle birlikte yaşatan bir olgudur. 2014'ten beri İKSV tarafından gerçekleştirilen, 19. İstanbul Tiyatro Festivali başladı, bizde sizler için beğendiğimiz oyunlardan bir derleme yaptık, işte o oyunlar;

Bir Yaz Gecesi Rüyası  / Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi; 

Bir Yaz Gecesi Rüyası / İstanbul 19. Film Festivali


20 Mayıs Salı 20:30 
22 Mayıs Perşembe 20:30
24 Mayıs Cumartesi 20:30
İngiliz tiyatro topluluğu Propeller, daha önce büyük başarı kazanmış ve defalarca alkışlanmış iki Shakespeare oyunuyla festivalde. Propeller, Shakespeare'in sahnedeki anlatımında daha cazip yollar keşfetmek; oyun metni ve performansı arasındaki ilişkiyi daha belirgin bir biçimde seyirciye sunma amacını taşıyan bir topluluk. Oyunlarda metin ile çağdaş estetik görünüm, çok titiz bir yaklaşımla ve birlikte ele alınıp işleniyor. Bu noktadan hareketle sahnede maske kullanımı, animasyon, her türlü klasik ve modern projeksiyon ve her yaşa hitap eden müzik türleri kullanılıyor. Her iki oyunu da topluluğun aynı zamanda sanat yönetmeni olan Edward Hall sahneye koydu. Bir Yaz Gecesi Rüyası dünyanın çeşitli yerlerinde defalarca seyirci karşısına çıkmış, dolu salonlarda başarıyla sergilenmiş ve büyük beğeni toplamış bir oyun. Oyunda aşkın ve yanılsamanın çatışması, kraliyet düğünleri öncesinde birbirlerine âşık iki insanın hikâyesinde veriliyor. Düş ve gerçeklik oyun boyunca sürekli olarak yer değiştirirken, insana özgü duygusal karmaşa da tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor.

Oyun sonrasında ise, dileyenler Edward Hall ile söyleyişiye katılabilir.
Biletler: 180, 150, 90 TL / Öğrenci: 35 TL

YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI / Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi;
Yanlışlıklar Komedyası / 19. İstanbul Film Festivali


21 Mayıs Çarşamba 20:30
23 Mayıs Cuma 20:30
Yenilikçi Shakespeare uyarlamalarıyla uluslararası bir üne sahip olan Propeller Tiyatrosu'nun İstanbul Tiyatro Festivali programında yer alan ikinci oyunu Yanlışlıklar Komedyası... Shakespeare'in en eğlenceli ve bir o kadar da akıl dolu biçimde kaleme alınmış bir oyunu... Oyundaki ikiz kardeşler doğumlarından itibaren önce birbirleriyle ayrı düşüyorlar; tam 25 yıl sonra ise aynı şehrin bir evinde, bambaşka ve oldukça komik durumlar içeren bir halde yeniden buluşuyorlar. Bu andan itibaren bir dizi yanlış anlamalar, karakterlerin karmakarışık olan tutumları ve artık zamanın ötesinde yaşanmaya başlayan olaylarla evdeki tüm aile bireylerinin nasıl büyük bir krizin eşiğine geldiği anlatılıyor. Tabii bu arada seyircinin oynanan oyundan her zaman bir adım önde tutulup ne olup bittiğinden haberdar olduğunu da unutmamak gerek...
Biletler: 180, 150, 90 TL / Öğrenci: 35 TL

BİR HALK DÜŞMANI / Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi 
Bir Halk Düşmanı / 19. İstanbul Film Festivali


27 Mayıs Salı 20:30
28 Mayıs Çarşamba 20:30
29 Mayıs Perşembe 20:30
Geçtiğimiz festivale Thomas Ostermeier'in yönettiği Hamlet oyunuyla konuk olan Schaubühne Berlin, bu defa Henrik Ibsen'in sarsıcı yapıtı Bir Halk Düşmanı ile İstanbul'da. Hem Avrupa'da hem de dünyada büyük bir beğeniyle takip edilen Thomas Ostermeier, 2009'da sahneye koyduğu Henrik Ibsen'inJohn Gabriel Borkman yorumuyla Grand Prix de la Critique de France, Hamlet yorumuyla da Barcelona Critics Prize ile ödüllendirildi. Schaubühne Berlin topluluğunun dramaturg Florian Borchmeyer ve yönetmen Thomas Ostermeier işbirliğiyle sahneye koyduğu çarpıcı Bir Halk Düşmanı uyarlaması, Ibsen'i çevre ve finans krizlerinin modern dünyasına başarıyla taşıyor. Oyunun bu güncel ve mizah dolu yorumu, güçlü finaliyle de seyircilerini oyun sonundaki tartışmaya dahil ediyor. Bir Halk Düşmanı, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde üç gün üst üste seyircilerle buluşacak.
Biletler: 200, 160, 90 TL / Öğrenci: 35 TL

FÜ / Üsküdar Tekel Sahnesi 
Fü / 19. İstanbul Tiyatro Festivali

30 Mayıs Cuma 20:30
31 Mayıs Cumartesi 15:00
Murat Mahmut Yazıcıoğlu, ilk kez sahnelenen ikinci oyunu Fü ile birbirinden çok farklı iki kardeşin, iki kuşağın, iki dünyanın sevgi çemberini tamamlıyor. Füreyya ve Münevver'in  kalmak, gitmek, beklemek ve birbirine tutunmak üzerine kurdukları rutine, tıpkı Füreyya gibi tiyatro sevdasıyla yanıp tutuşan Sibel dahil oluyor. Onun da hayatını renklendiren bir Erkan'ı  var, başka da bir şeyi yok. Fü ve Mü kardeşler, Si'nin genç ve bakir beynine güneş gibi doğacaklar. Tiyatro öncesinde ve sonrasında bir şeyler yemek isterseniz en yeni Karaköy mekanları yazımızı inceleyebilirsiniz.
Bilet: 35 TL Öğrenci: 25 TL

0 yorum:

Yorum Gönder