ŞEHRİN KOŞU PARKULARI

İlkbaharın yaklaşmasıyla beraber, yaz endişeleri tekrardan ortaya çıkmış durumda. Ama merak etmeyin henüz geç kalmadınız. Bu yazımızı siz spor sevenler, her daim fit kalmak isteyenler ve yaza fit girmek isteyenler için yazıyoruz. İşte kimisinde o güzel deniz havasını,  kimisinde de tarihe tanıklık etmiş kocaman ağaçların kokularını içinize çekerek sporunuzu ve yürüyüşünüzü yapabileceğiniz parkular;Belgrad Ormanı 
Genelde aktif sporcular tarafından tercih edilmesiyle birlikte, İstanbul'un en keyifli koşu parkuruna sahip orman olarak anılır. Yaklaşık 7 km'lik bir parkura sahip olan Belgrad Ormanında gölün etrafında koşma zevkini tadabilirsiniz. Bizden tavsiye, eğer sakin bir yürüyüş yapmak istiyorsanız, sabah saatlerini tercih edin.

Şehirdeki Koşu Parkurları / Belgrad Ormanı


Emirgan Korusu 
Nisan ayında lale festivaline ev sahipliği yapan Emirgan Korusu, bahar aylarının vazgeçilmez duraklarından oluyor. Yaklaşık 1000 metrelik sert ve kros bir parkura sahip Emirgan Korusu'nda baharın tadına varacaksınız. Hafta içi de hafta sonu da tercih edebilirsiniz. O mis gibi temiz havasıyla kolayca kalorilerinizi yakacaksınız.

Şehirdeki Koşu Parkurları / Emirgan Korusu


Maçka Parkı
Burada sabahın erken saatlerinden itibaren, koşan sporcuları görmeye başlarsınız. Şehrin içinde çok önemli bir koşu parkuru haline gelmiş Maçka Parkı, ayrıca istediğiniz zorlukta koşu parkuru da bulabilmeniz mümkün. Erken saatlerde gelirseniz üst tarafta ücretsiz otopark imkanı da yakalayabilirsiniz. Ayrıca burada fazla ısıyı dert etmeyin çünkü ağaçların gölgesi her daim burayı serin tutuyor!

Şehirdeki Koşu Parkurları / Maçka Parkı


Adalar
Temiz hava ve şehir sakinliği denince akla ilk yerlerden biri olarak adalar gelir. Şehrin karmaşasından çıkıp bir hafta sonu veya hafta içi kendinizi adalara atmak isteyebilirsiniz, İstanbul'a sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan adalar, sizi şehrin stresinde kurtarır, hafifletir. Koşu ve yürüş için ormanlık alanları fazla olan Büyük Ada ve Kınalıada'yı tercih edebilirsiniz.

Şehirdeki Koşu Parkurları


Balat-Fener
İstanbul'un tarihinin içerisinde dönmeniz gereken 3 km'lik bir alan. Hem deniz havası hem de tarih arıyorsanız sizin için bulunmaz adres burası. Keyifle yürüyüşün ve koşunun tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca soluklanmanız için, yol üstünde pek çok da bank var.

Şehirdeki Koşu Parkurları


İstinye-Tarabya
İstinye'den Tarabya sahiline uzanan bu yolda, sabah yürüyüşü yapmanın verdiği keyfi size hiç kimse veremez. İsterseniz yine boğaz eşliğinde koşunuzu da yapabilirsiniz. Boğaz havasını içinize çekerek ciğerlerinizi temizleyebileceğiniz şehirdeki nadir yerlerden.

Şehirdeki Koşu Parkurları


Fenerbahçe-Bostancı-Suadiye
Anadolu yakasının favori yürüyüş ve koşu rotalarından olan, Fenerbahçe Orduevi'nden başlayıp, Bostancı'ya uzanan keyifli bir sahil spor rotası. Yorulacağız diye korkmanıza hiç gerek yok, yol üzerinde mola verebileceğiniz bir çok nokta var, ayrıca parkur boyunca tuvaletler de mevcut. Parkur uzunluğu ise yaklaşık olarak 6,5 km.

Şehirdeki Koşu Parkurları


Yeşilköy-Florya Sahili 
Yeşilköy'de iki alternatif rota mevcut. İlki balıkçıların olduğu sahil kısmındaki 2,5 km gidiş ve dönüşlü sahil yolu. Bir diğeri ise Yeşilköy-Florya sahili olarak geçen ve Aqua Florya'ya uzanan 7 km'lik yol gidiş ve dönüş sahil yolu. İkinci alternatifi tercih ederseniz, Aqua Florya'da bir çok aşina olunan restoran ve kafe mevcut. Mola için tercih edebilir bir yandan çayınızı veya kahvenizi yudumlarken bir yandan da eşsiz deniz manzarasını seyredebilirsiniz.

Şehirdeki Koşu Parkurları


0 yorum:

Yorum Gönder