NEREDE YİYELİM? KALAMAR

Demişler ya denizden babam çıksa yerim diye! Eğer sizde bu derece bir deniz sevdalısı iseniz, muhakkak olmazsa olmaz lezzetlerinizdendir kalamar, bize sizler için en güzel nerede yapılır, hangi usullerde hazırlanır sorularının cevaplarını bulduk. İşte kalamarın eşsiz lezzette sunulduğu mekanlar,

Kalamar Nerede Yenir ?


Kıyı Restaurant 
1964 yılından beri hizmet veren mekan, geleneksel balık ve taze mezelerden vazgeçmeyenlerin tercihi oluyor. Balıkları aylık bir planla ve mevsimine uygun olarak seçiyorlar, balıkta olduğu gibi kalamar için de iddialılar. İskenderun veya Ayvalık’da avlanan kalamarları, ızgara ve tava şeklinde sunuyor. Tavası tarator sosla, ızgarası, ılıtılmış zeytinyağı veya sarımsaklı, tereyağlı sosla, tavası ise tarator sosla geliyor. Porsiyonu ise 20 lira.

Kalamar Nerede Yenir ?


Balıkçı Sabahattin 
Eskiden kendi ufak lokantasında hizmet vermekte olan, Balıkçı Sabahattin 2000 yılının ilk üç ayında New York Times iki kez kapak haber konusu olunca, işletmesini de büyüttü. Aslen Mudanyalı olup, denizi, balığı, balığa saygıyı çok iyi bilen bir aileden gelen Sabahattin, şimdi bu ahşap evde yaz kış konuklarını ağırlamaya devam ediyor... Yazın masaların bir bölümü sokağa taşınıyor. Balıkçı Sabahattin, kalamarın küçüklerinden dolma yapıyor, içini beyaz peynirle doldurup ızgara yapıyor. Tavası yapılacaksa pudra şekeri ve tuzla iyice yoğrulduktan sonra sodalı suda bekletiyor. Porsiyonu 10 lira.

Kalamar Nerede Yenir ?Lacivert 
Boğazın cennet köşesinde bulunan Lacivert hem yemekleriyle hem de manzarasıyla sizi tam manasıyla kalbinizden vuracak, şehrin en bilinen balık restauranlardan biri olan Lacivert'de kalamar ızgara olarak servis ediliyor. Ayrıca, ahtapot ve taze balıkları da tereddütsüz deneyebilirsiniz. Porsiyonu 24 lira. 

Kalamar Nerede Yenir ?


Çengelköy İskele Restaurant
Çengelköy İskele Restaurant; 1800'lü yılların başında Rum balıkçı kahvesi iken ilerleyen yıllarda Hristo adını alarak rum meyhanesi olmuş ve uzun süre bu şekilde hizmet vermiş ve şimdilerde bu köke sadık kalarak 1970 senesinden beri hizmet veriyor. Kalamarın ızgara ve tava çeşidi yapılıyor, ayrıca ıstakoz, ahtapot, kalamar, karides ve soya sosundan oluşan atom adını verdikleri lezzette çok popüler.
Tel: 0216 321 5505 / Web sitesine gitmek için tıklayın. 

Kalamar Nerede Yenir ?


Sofyalı 9 Restaurant 
Sofyalı Restaurant, Beyoğlu Asmalımescit’te adını aldığı Sofyalı Sokak’ ta yaklaşık 15 yıldır müdavimlerine keyifli bir durak olmaya devam eden sade, samimi ve şık bir meyhane. Özenle hazırlanan rum mezeleri ve yanında özenle seçilmiş mevsim balıkları da sizi memnun edecek. Kalamar ise ızgara şeklinde ve akşamları servis ediliyor, eminiz memnun kalacaksınız. Porsiyonu ise 18 lira. Afiyet olsun... 

Kalamar Nerede Yenir ?

0 yorum:

Yorum Gönder