İSTANBUL'DA HAMAM SEFASI!

Yorgunluğunuzu atıp, şöyle kuş kadar rahat hissedebilmeniz için; sizleri İstanbul'un tarihi hamamlarında kısa bir geziye çıkartıyoruz. Çok eski dönemlerden beri varlığını hala koruyan, dizilere konu olan Hürrem Sultan'ın da yıkandığı tarihi hamamlarda, aynı padişahlar gibi rahatlayacaksınız. 

istanbulun tarihi hamamları / Hürrem Sultan Hamamı


Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı 
Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan'a 16. yüzyılda Aya Sofya'nın yanına yaptırılan hamam, Pir-i Pak ve Keyf-i Hamam paketleriyle bakım uygulamaları sunuyor. Dinlenme sırasında Osmanlı şerbeti ikram eden hamam, kese,köpük masajı, baş, boyun masajı ve hamam kullanım ücreti dahil 35 dakika 80 Euro, 70 dakikalık 115 Euro, 90 dakikalık ise 165 Euro. Her gün 08:00-22:00 arası açık. 

istanbulun tarihi hamamları / Hürrem Sultan Hamamı


Kılıç Ali Paşa Hamamı 
Kılıç Ali Paşa Hamamı, Tophane’deki leventlere hizmet vermesi amacıyla “ denizlerin fatihi” Kılıç Ali tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. 2012'de restorasyonu tamamlanmış olan hamam, bu gün Tophane'nin bir simgesi haline gelmiş bulunuyor. Gelin hamamı, damat hamamı, kırk hamamı gibi etkinliklerin yapıldığı hamamda bir de küçük dükkanı barındıyor, hamam ücreti ise kese, köpük, saç yıkama ve masaj dahil 130 TL. Kadınlar için 08:00-16:00, erkekler için 16:30-24:00 arası açık.

istanbulun tarihi hamamları / Kılıç Ali Paşa Hamamı


Galatasaray Hamamı 
1481 yılında Sultan 2. Beyazıt tarafından inşa ettirilen ve bir tarihe kadar sadece Galatasaray okulu öğrencilerinin kullanımına açık olan bir hamamdır. Bugüne kadar, bir çok kadıyı, sadrazamı ve padişahı ağırlayan hamamda kese köpük 95 lira, masaj eklenirse 120 TL. Hamam her gün 08:00-21:00 saatleri arası açık.

istanbulun tarihi hamamları / Galatasaray Hamamı


Cağaloğlu Hamamı 
Dönemin padişahı I. Mahmut’un Ayasofya Külliyesindeki kütüphanesine ve Aya Sofya Camiine gelir sağlamak için yaptırılan hamamın, planını Hassa Mimarı Süleyman Ağa çizmiş ve hamam, Abdullah Ağa tarafından bina edilmiştir.Bar, lokanta ve kafenin bulunduğu hamamda, kese, göbek taşında kuru masaj, sabunlu masaj ve köpüklü yıkama seçenekleri sunuluyor. Yıkanma 80 TL, kese masaj ise 135 TL. Kadınlar bölümü 08:00-20:00 arası, erkekler ise sabah saatlerinde 22:00'ye kadar açık. 

istanbulun tarihi hamamları / Cağaloğlu Hamamı


Süleymaniye Hamamı
Süleymaniye Külliyesi'nin bir parçası olan hamamın, 16 kurnası bulunuyor. 32 kişi kapasiteli olduğundan dolayı, rezervasyon yaptırmak şart. Nargile, çay, kahve, limonata servisi yapılıyor ücret ise hamam 35 euro, kese, yıkama ve köpük masajı dahil. Her gün 10:00-21:00 arası açık.

istanbulun tarihi hamamları / Süleymaniye Hamamı


Çemberlitaş Hamamı 
Ustaların Ustası Mimar Sinan’ın gözlerini, ellerini, hayallerini, düşüncelerini ve bugün bile şaşkınlık uyandıran mühendislik yaklaşımlarını içinde saklayan bir sırlı sandık, Çemberlitaş Hamamı. Masaj, kese ve köpüklü yıkama yapılan hamamda 4 kafeterya, jakuzi, kadın ve erkek kuaförü birde lokanta bulunuyor. Kese 80 TL. Her gün 06:00-24:00 arası açık.

istanbulun tarihi hamamları / Çemberlitaş Hamamı


Çinili Hamam
Adını Çinili Camii'den alan hamam, 1648'de Kösem Sultan tarafından yaptırıldı. Kadınlar ve erkeler için ayrı bölümler bulunan hamamda, erkek kısmında ayrıca sauna bulunuyor. Köpük masajı 6 lira, kese 6 lira. Kadınlara ait bölüm haftanın her günü 08:00-20:00 arasında, erkek bölümü ise 06:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

istanbulun tarihi hamamları / Çinili Hamam


0 yorum:

Yorum Gönder