SANGRIA AYIN KOKTEYLİ

Sangria, İspanya ve Portekiz kökenli bir içki olarak bilinmekte ve bu ülkeler ile Latin Amerika'da yaygın olarak tüketilmektedir. Daha az kabul gören bir düşünceye göre ise ilk olarak Britanya kolonisi olduğu dönemlerde Antil adalarında içilmeye başlanmıştır.


Sangria, çok basit yapımı olan içerisinde de bol bol meyve bulunduran bir kokteyl. Öyle ki insanın ağzı sulanıyor o şarapla meyve karışımını görünce. Tabii bol bol da buz bir diğer tamamlayıcısı.

Bizde bu güzel kokteylden canınız ne zaman çekerse içebilin diye sizlere muhteşem Sangria'nın tarifini veriyoruz:
-1 şişe kırmızı şarap
-2 kaşık bal ya da şeker (tercihen az miktarda suda çözülmüş olarak)
-Dilimlenmiş yarım portakal
-Dilimlenmiş yarım elma
-Dilimlenmiş bir limon
-Yarım çay bardağı rom veya votka
-Bir su bardağı gazoz
-1 dilim tarçın çubuğu
-Buz


*Meyveleri dilediğiniz gibi seçebilirsiniz, klasik Sangria yapımında bu meyveler kullanılır fakat dilediğiniz meyveyi ekleyip çıkarabilirsiniz. Ayrıca evde votkanız yoksa sadece kırmızı şarap ile deneyebilirsiniz. Tercih sizlere kalmış. 

Şarap büyük bir kaseye boşaltılır. Bal veya şeker eklenir ve karıştırılır. Dilimlenmiş meyveler ve rom veya votka ve tarçın çubuğu eklenir ve karıştırılır. Soğuyana kadar buzdolabına konulur. Servis edilmeden önce gazoz ve buz eklenir. Sangrianın tadının güzel olması içerdiği şarabın tadına ve meyvelerin sangriaya tadını iyice vermesine bağlıdır. Bunun için meyvelerin küçük parçalar halinde dilimlenmesi ve servis edilmeden önce sangriayı dolapta bir süre bekletmek önemlidir. Afiyet olsun.
0 yorum:

Yorum Gönder